Choď na obsah Choď na menu
 


Pozvánka na výstavu Klubu železničných modelárov Plzeň

28. 10. 2012

 KŽM Plzeň si vás dovoľuje touto cestou pozvať na tradičnú jesennú výstavu. Na výstave bude k videniu veľké klubové koľajiska v prevádzke, expozícia k 150. výročie začatia prevádzky na Slovenskej západnej dráhe a železničnej modely (z produkcie modelárov a tiež továrenské výrobky). Výstava sa koná v termíne 10.11. - 2.12.2012 na adrese ulice Karla Steinera 10 / A, Plzeň.

 
 
 
 
 
 
 
Plzenský KŽM sa radí medzi najstaršie kluby v bývalom Československu. Bol založený v roku 1957 a tohtoročné 55. výročie si pripomíname práve touto výstavou. Klub bol založený pri závodnom klube Závodov VI Lenina (Škoda). Počas prvých 30 rokov prevádzky si klub vybudoval dobré meno nielen v Plzni, ale aj v Európe. Klub získal priestory k tvorbe, postavil postupne niekoľko veľkých klubových koľajísk v mierke H0. Koľajiska a tvorba členov bola pravidelne vystavovaná v Plzni.
 
Koľajiska bolo tiež vystavované dvakrát v Prahe - v roku 1964 pri príležitosti otvorenia Domu detí na Pražskom hrade av roku 1984 v pražskom paláci u Hybernů na celorepublikovej výstave "okrídlený kolesá a modré diaľky". Klubom za tú dobu prešli desiatky modelárov, niektorí žali úspechy aj na európskych modelárskych súťažiach. Plzenský klub tiež súťaže usporadúval. Okrem regionálnych a republikových tiež usporiadal 23. zasadnutí a konferenciu MOROP (Zväz európskych železničných modelárov) v septembri 1976 ako prvý v Československu. Na sklonku 80. rokov klub získal nové priestory v novom Dome kultúry.
 
 
 
Počiatok 90. rokov znamenal výpoveď z Domu kultúry, nútené osamostatnenie a hľadanie nových priestorov. V roku 1995 usporiadal klub na dlho posledné výstavu veľkého koľajiska v rámci osláv 50 rokov oslobodenia Plzne americkou armádou. Po tejto výstave bolo pristúpené k rozšíreniu a obnove veľkého koľajiska, ktorá trvala dlhých 8 rokov. Počas ktorých sa klub dvakrát sťahoval. To malo pochopiteľne negatívny vplyv na členskú základňu a všeobecné povedomie o klube zo strany verejnosti. V roku 2003 sa uskutočnili prvé dve výstavy zrekonštruovaného koľajiska v súčasných priestoroch a začali tak tradíciu jesenných výstav. Klub sa tiež začal viac prezentovať v odborných kruhoch av roku 2006 usporiadal Majstrovstvá republiky v železničnom modelárstve.
 
 
 
Najväčším lákadlom pre malé i veľké, odborníkmi i laikmi je určite veľké klubové koľajiska. Základ koľajiska bol postavený v roku 1988. Koľajiska sa za tie roky rozširovalo, prispôsobovalo prideleným priestorov a stále sa vylepšuje. Na takmer 26m2 koľajiska je k videniu veľká odbočnej stanice na motívy stanici Ústí nad Orlicí s vernou zmenšenou kópiou skutočnej staničné budovy as ostrovnom usporiadaním koľajiska, na ktorú nadväzuje dvojkoľajná trať vybavená automatické blokovanie. Do stanice je tiež zapojených niekoľko vlečiek. Jedna z nich je vybavená funkčným kontajnerovým žeriavom. Z tejto stanice ďalej vychádza jednokoľajná trať nižšieho významu do ďalšej stanice s depom a točňou na motívy stanice Horažďovice.
 
 
 
Zo stanice vychádza Lokálka do koncovej stanice a tiež u stanice začína úzkorozchodná drážka (H0e) na motívy Berounsko malodráhy, ktorá rovnako ako skutočná slúži na prepravu vápenca do vápenky, ktorá je hneď vedľa stanice. Koľajiska je situované do tretej epochy a okrem kolejiva a návestidiel je celé vyrobené ručne. Príroda, stromy, mosty, budovy, stanice - to všetko bolo vytvorené ručne. Budovy a mosty majú svoje veľké vzory, podľa ktorých boli postavené. Veľký okruh hlavnej dvojkoľajnej trate meria približne 80 metrov. Na koľajisku je použité 600 metrov koľají a 200 výhybiek.
 
 
Príďte si to všetko prezrieť sami! Radi vás uvítame na mieste av časoch, ktoré sú uvedené na plakátku akcie:
 
 
Na stretnutie s vami sa teší usporiadatelia.
 
 Napísal: Klub železničných modelárov Plzeň.
Skopíroval a vložil na túto stránku: Admin tejto stránky.